Co se děje, dělo a bude dít na Praze 8 (01. 9. - 05. 9. 2014)

V Prosecké ulici vznikne azylový dům

Na azylový dům a nízkoprahové centrum se promění zchátralá dvoupatrová budova v Prosecké ulici v Libni. Dělníci se do rekonstrukce objektu, kde se donedávna houfovala různá individua, vrhnou během několika týdnů. Práce by měly trvat pět měsíců. Začátek rekonstrukce zkomplikovala propadlá vozovka, za kterou může oprava kanalizace. Nabídnuty budou dvě sociální služby pro lidi bez přístřeší nebo ty, kteří jsou takovou situací ohroženi. Nízkoprahové centrum pojme 20–30 osob denně, lidé budou mít šanci na základní hygienu, výměnu ošacení, dostanou polévku. Azylový dům počítá s 37 lůžky. Někteří obyvatelé z okolí se bojí, že nové zařízení přitáhne další podezřelé živly. Obavy, že se tam budou stahovat lidé přes celou Prahu, jsou liché, protože ti klienti tak nefungují. Službu podle radnice vyhledají jedině tehdy, když ji mají v blízkém okolí, nebudou cestovat metrem a tramvajemi. Městská část se pro azylový dům a nízkoprahové centrum nakonec rozhodla proto, že osob, které takovou pomoc potřebují, neustále přibývá. Analýza, kterou si obec nechala zpracovat, ukázala, že tento typ sociálního zařízení je nejpotřebnější právě v okolí Palmovky, dolní Libně, kde, jak je známo, přebývá poměrně hodně bezdomovců. A že se vyskytovali i v bývalém bytovém domě už dřív, potvrzují například odpadky povalující se na zemi mezi stromy nebo částečně ohořelá zeď ve dvoře. Zařízení v Prosecké ulici pronajme městská část arcidiecézní charitě, která se stará o podobné centrum v Karlíně. Zákon říká, že člověk může v azylovém domě setrvat maximálně rok a musí platit nejčastěji sto korun za den.

Chátrající Karlínské kasárny

Od minulého roku chce Ministerstvo obrany prodat povodní zničené Karlínské kasárny v Praze 8. Ze svého původního záměru nakonec sešlo a tento zajímavý a významný objekt chátrá a nový investor je v nedohlednu. Karlínské kasárny pochází z 19. století. Dominantou je pětipodlažní budova se sklepními prostory, která je zapsána na seznamu kulturních památek. Kvůli povodním v roce 2002 byly značně poškozeny. Od té doby chátrají. Opadaná fasáda a omítka už jen matně připomínají jejich zašlou slávu. Původní plán rekonstruovat Karlínské kasárny Ministerstvo Obrany paradoxně zrušilo. Původní plán počítal s využitím prostor jak pro studenty tak i pro místní občany. Občanům tak nezbývá než doufat, že chátrající kasárny nespadnou dříve než se najde nový investor.

Praha 8 připravila výstavu pro děti

Radnice Prahy 8 připravila výstavu „ušitou na míru“ dětem. Výstava je jednou z řady akcí, kterými chceradnice dětem zpestřit a odlehčit začátek školního roku. K vidění bude doslova dětská tématika, ale dospělí mají vstup povolen. Výstavu určenou dětem jsme připravili na základě ohlasů loňské výstavy loutek, kdy vedení mateřských škol děkovalo za podobně laděnou výstavu, kterých je málo. Děti na výstavě mohou vidět modely aut, panenky, miniatury, dětské hodiny, loutky, moduritovou módní přehlídku, korálkové ozdoby či háčkované stolování. Výstava bude probíhat v Grabově vile, Na Košince 1, od 4. září do 26. září, v otevírací době úřadu. Pro návštěvy mateřských škol, které budou mít rezervovaný čas, je navíc připraven doplňkový program.

Osmičková radnice podporuje integraci hendikepovaných dětí do vzdělávacího procesu

Celkem jedenáct škol, zřizovaných osmou městskou částí, dostane od Prahy 8 dotaci na dokrytí platů asistenta pedagoga. Dotace ve výši 450 tisíc korun bude rozdělena podle skutečných úvazků asistentů mezi čtyři mateřské školy (Šiškova, Chabařovická, Na Přesypu a Řešovská) a sedm základních škol (Libčická, U Školské zahrady, Lyčkovo náměstí, Na Slovance, Hovorčovická, Glowackého, Burešova). Otázka zapojování hendikepovaných dětí do vzdělávacího procesu je v současné době velmi aktuální. Pokud hendikepované dítě nemá být odkázáno na speciální školy, je jedinou možností využít služeb asistenta. Toho dítěti přiznává krajský úřad, resp. Magistrát hl. m. Prahy, nicméně souhlas s asistencí není vázán na nárok na získání finančních prostředků. V Praze 8 je několik škol, které inkluzi realizují. Jedná se např. o ZŠ Slovanka, která má mezi 600 žáky 123 děti se speciálními vzdělávacími potřebami, nebo ZŠ Lyčkovo náměstí.

Praha 8 nechala opravit tři školy za 120 milionů

Praha 8 nechala opravit tři základní školy. Do zateplení nebo výměny oken v základních školách Burešova, Libčická a Ústavní vložila více než 120 milionů korun. Více než 60 procent investice dostane městská část z evropských fondů. Radnice nechala všechny tři školy zateplit a vyměnila okna a všechny dveře. Opraveny byly také střechy. Opravu chystala Praha 8 od roku 2012, komplikovaly ji však potíže při výběrových řízeních na dodavatele i změna zákona o veřejných zakázkách.

Radnice umístila rekordní počet dětí do mateřinek

Pouze desetina z dětí, které měly šanci získat místo v mateřské škole, po letošním zápisu neuspěla. Mateřinky zřízené radnicí jako již tradičně zvolily pro možnost přijetí především hlavní dvě kritéria – trvalé bydliště na území městské části Praha 8 a minimální stáří dítěte tři roky k letošnímu 31. srpnu. Podle posledních údajů se ze skupiny splňující zmíněné požadavky do mateřinek nedostala zhruba devadesátka dětí. Naopak 960 dětí bylo přijato, což lze považovat za rekordní počet. Radnice Prahy 8 zvyšuje počet míst ve školkách dlouhodobě. Například v loňském roce přibyly ještě další třídy v Mateřské škole Libčická. Za posledních pět let se počet dětí v mateřinkách zřízených městskou částí Praha 8 zvýšil z 2300 skoro na více než tři tisíce. Dnešní kapacita školek je nejvyšší za 20 let.

Volební noviny ČSSD, KDU - ČSL, Zelení

Osm priorit pro Osmičku

Zdravá, bezpečná a k občanům přívětivá Praha 8

PŘIJĎTE DO NAŠEHO VOLEBNÍHO INFORMAČNÍHO STŘEDISKA

Návod – Jak volit ve volbách do Zastupitelstva MČ Praha 8, aby Váš hlas byl platný

volební_noviny_ko­alice.pdf

Titulek

Volte číslo 7

ČSSD

ČSSD

Městská část Praha 8

Městská část Praha 8

Občanské sdružení OSM

Občanské sdružení OSM

ČSSD Praha 8

Zenklova 27/576
180 00 Praha 8

ovv.praha8@cssd.cz

+420 721 029 892